Blog o szkodnikach w naszych domach i sposobach na ich usunięcie
Blog > Komentarze do wpisu

Ugryzienia os

Zwalczanie os

W okresie wiosenno-letnim wielu z nas boryka się z problemem ugryzień przez osy. Problem ten jest szczególnie trudny dla osób uczulonych na jad os, dla których ugryzienie może skutkować bolesnym obrzękiem, swędzeniem, a w skrajnych przypadkach może skończyć się nawet śmiercią.

Osy nie są z natury agresywnymi owadami, ale rozdrażnione lub zaatakowane przez człowieka (czy to świadomie, czy też nieświadomie) mogą przystąpić do ataku i boleśnie pokłóć. Agresywność os wzrasta również w gorące, upalne dni, dlatego tak ważne jest, aby szczególnie wtedy uważać na osy i nie próbować ich w żaden sposób denerwować. Należy również pamiętać, że osy w przeciwieństwie do pszczół mogą pokłóć nas wielokrotnie. Jest to spowodowane tym, iż osy nie mają tak jak pszczoły haczykowato zakończonego żądła, które zostaje w ciele ofiary. W przypadku pszczół po jednym ugryzieniu osobnik umiera, a w przypadku os – nie. Jeśli już dojdzie do ugryzienia, należy w przypadku, gdy jesteśmy uczuleni na jad os zażyć leki antyhistaminowe, posmarować miejsce ugryzienia lekiem działającym miejscowo, a w skrajnych przypadkach lub w przypadku ugryzienia w okolice dróg oddechowych należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jeśli problem ugryzienia dotyczy dziecka, należy czujnie obserwować jego reakcję i podjąć zdecydowane kroki w razie jakichkolwiek objawów niepożądanych tzn. udać się, jak najszybciej do najbliższego lekarza lub szpitala celem podania adrenaliny.

Co zrobić, aby osy nas ponownie nie ugryzły? Przede wszystkim należy zorientować się, czy osy, które fruwają wokół naszego domostwa są przypadkowymi osobnikami, które latają w poszukiwaniu pyłków, czy może mają gdzieś w naszej najbliższej okolicy gniazdo i stąd ich większa ilość. Jeśli osy zbudowały w naszym sąsiedztwie gniazdo, należy zastanowić się, czy będziemy sobie nawzajem przeszkadzać. Jeśli nie, to najlepiej zostawić gniazdo, aż do jesieni, aż samo obumrze, a następnie usunąć puste już gniazdo. Jeśli jednak tak, to będziemy musieli skontaktować się z profesjonalną firmą zajmująca się świadczeniem usług z zakresu DDD. Firmy takie zajmują się zwalczaniem os kraków lub innych owadów, jak również dezynsekcją, czy deratyzacją.W Krakowie usługi w zakresie ddd świadczy wiele firm, które będą w stanie nam pomóc. Jeśli już nie decydujemy się na interwencję profesjonalistów, dobrym pomysłem jest przynajmniej przedyskutowanie naszego problemu ze specjalistą i zapoznanie się z procedurą postepowania w takich przypadkach.

Czego nie należy robić? Nie wolno samemu próbować rozwiązać problemu os, jeśli nie mamy żadnego doświadczenia w tej dziedzinie. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się deratyzacją, dezynsekcją, dezynfekcją oraz zwalczaniem os i szerszeni. Zapraszamy na www.dezynsekcja-krakow.pl po fachową pomoc!

poniedziałek, 21 października 2013, henryk75

Polecane wpisy